Odczuwanie bodźców zewnętrznych przez pracowników jest kwestią bardzo indywidualną i przez to niezwykle złożoną. Dla architektów pojęcie neuroróżnorodności w projektowaniu miejsc pracy oznacza zastosowanie rozwiązań, które nie tylko odpowiedzą na potrzeby pracowników o zróżnicowanej wrażliwości sensorycznej, ale też będą wspierać ich produktywność.
Design Anatomy kładzie duży nacisk na personalizację i zróżnicowanie przestrzeni. W sąsiedztwie stref głośnych do pracy grupowej projektuje enklawy ciszy, umożliwiające koncentrację, pracę w skupieniu czy relaks. Tworzy też strefy aktywnego wypoczynku, gdzie można zredukować stres przez ćwiczenia ruchowe lub rozrywki umysłowe.
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które – dzięki doskonałej znajomości ich właściwości i parametrów – mogą być wykorzystane w innowacyjny sposób, pomagając w tworzeniu efektywnych rozwiązań architektonicznych uwzględniających szczególne potrzeby pracowników. Przykładem są chociażby zastosowane przez Design Anatomy w biurze Sii w Gdańsku lampy akustyczne, wykonane z 5 tysięcy przetworzonych butelek PET czy panele ścienne oraz tłumiące hałas okładziny słupów ze zmielonej konopi oraz z wełny drzewnej. Znajomość różnorodnych materiałów pozwala pracowni kreować odpowiednie środowisko pracy, ale także korzystnie wpływać na środowisko naturalne.
Przeczytaj więcej pod linkiem:
https://polecanybiznes.pl/neuroroznorodnosc-w-projektowaniu-miejsc-pracy-jak-ja-osiagnac/